Jdi na obsah Jdi na menu

První dny v Číně

Svou roční cestu po Novém Zélandu začínáme desetidenním stopoverem v Číně. Říkáme tomu malá dovolená před tou velkou. Z Čech lítá každý den přímá linka do Pekingu, která trvá 9 hodin, takže když jsme měli volit mezi cca padesáti hodinovou cestu přímo na Nový Zéland, nebo příjemnou zastávku na půl cesty, volba byla jasná. Po příjezdu do Číny jsme záhy zjistili, že nic nebude tak jednoduché, jak se původně zdálo. Ano, upozorňovali nás na to, že zdaleka ne všichni umí anglicky. Ale čekali jsme, že minimálně v hlavním městě, kde žije cirka 20 milionu obyvatel, se domluvíme alespoň na letišti, v hotelu, na informacích nebo v restauraci, ale omyl, vážení :-). Už na letišti jsme  měli problém vyjet do města, nikdo nám nic nerozuměl  a pro jistotu se s námi raději ani nechtěli bavit, jako by se nás báli. Po "drobných" patáliích jsme se s našimi zavazadly dostali až na hotel. Předem domluvený dřívější check in nám byl k ničemu, protože jsme se dozvěděli, že v  pokoji, který měl být v deset hodin připravený na náš příjezd, zřejmě ještě někdo dospává včerejší párty. Na recepci si z toho ovšem nic nedělali a milé hosty nechali v klidu vyspat, my se tedy přesunuli do společenské místnosti, kde jsme se usadili a znaveni cestou usnuli na gauči obklopeni našimi zavazadly a okukujícími hosty.

Další dny už si zvykáme, že se musíme spolehnout jen sami na sebe.  Říkáme si, že jsme nikdy nezažili komplikovanější cestování.  Všude je všechno v čínských znacích. Internet je tu dost omezený, kompletně zablokovaný je tu například Facebook a Google, takže se nedostanete ani na maily, mapy, překladač, vyhledavač (až tady jsme zjistili, jak moc jsme si už na tuhle vymoženost zvykli - prostě, když nevíš, googlíš - ale ne v Číně).

dsc00752.jpg

I přes všechny patálie jsme si nakonec dokázali poradit a za prvních pár dní jsme viděli císařské Zakázané město, které je dnes běžným smrtelníkům přístupné. Náměstí Nebeského klidu neboli Náměstí Tian´anmen - největší náměstí na zeměkouli , jehož součástí je i mauzoleum předsedy Maa a Velkou čínskou zeď v Jinshanlingu. Stihli jsme taky ochutnat pověstnou Pekingskou kachnu, která je proslulá svou speciální 24. hodinovou přípravou a dozlatova vypečenou kůžičkou.

 

stahovani.jpg

Druhá půlka pobytu a k tomu spousta dalších zážitků je teprve před námi, ale pomalu už se začínáme soustředit na náš příští cíl cesty, a tím je Nový Zéland :-).